skenitde

Vytlačiť

Al Gore nakrútil ďalší film o klimatických zmenách

Koncom júla mala americkú premiéru snímka Al Gora - An Inconvenient Truth (Nepríjemná pravda), ktorá je pokračovaním jeho filmi spred 11 rokov. Film premietalo aj slovenské ministerstvo životného prostredia v spolupráci s organizáciou Climate Conference Slovakia. Nadväzuje na varovné posolstvo prvého filmu avšak je optimistickejší.

Optimizmus vo filme predstavujú hlavne dva trendy posledných rokov: pokles cien výroby energie z obnoviteľných zdrojov, najmä solárnych panelov, a celosvetová klimatická konferencia v Paríži, kde sa koncom predvlaňajška 195 krajín sveta dohodlo na postupnom znižovaní emisií skleníkových plynov. Dodáva nádej, že ľudstvo otepľovanie planéty dokáže zastaviť, pretože riešenia existujú a treba ich len implementovať. 

Reálne problémy vyplývajúce z klimatických zmien postihujú mnohé krajiny: najmä oblasť poľnohospodárstva a rastúce hladiny morí. Hnev vyvoláva aj politika amerického prezidenta Donalda Trumpa. To je, samozrejme, veľkým sklamaním aj pre samotného Ala Gora. Samotný Donald Trump zmenil svoj postoj k problematike globálneho otepľovania a priznal, že medzi ľudskou činnosťou a zmenami klímy existuje ,,určitá súvislosť". „Čisté ovzdušie" je podľa D. Trumpa „životne dôležité". „Myslím si, že tam nejaká spojitosť je. Nejaká, niečo. Záleží na tom, koľko," odpovedal D. Trump na otázku New York Times, či na klimatické zmeny má vplyv aj človek.

Avšak podobne ako pri iných politických hnutiach v histórii, napríklad za zrušenie otroctva alebo práva Afroameričanov, krátkodobé kroky späť určite nezastavia nevyhnutný pokrok, verí bývalý viceprezident USA. Dlhodobé kolektívne problémy ľudstva, ktorých riešenia si vyžadujú spoluprácu väčšiny krajín sveta, totiž potrebujú osvetu viac, než kedykoľvek predtým.

Zdroj:

www.etrend.sk

TOPlist